Akumulatory i ich rodzaje: zastosowanie


2016-08-23
Ze względu na dynamiczny rozwój branży elektronicznej i coraz częściej pojawiające się urządzenia przenośne można odnotować zwiększone zapotrzebowanie na akumulatory. Są to ogniwa elektrochemiczne, które można ponownie naładować (to odróżnia je od typowej baterii).

Zastosowane ogniwa pozwalają cofnięcie reakcji chemicznej i jej odwrócenia. Dzięki temu użytkownik ma możliwość rozładowywania oraz ponownego ładowania urządzenia. Jest to rozwiązanie tańsze w eksploatacji niż ciągłe kupowanie nowych baterii - tak, jak miało to miejsce w starszego rodzaju urządzeniach. Dużą zaletą takich urządzeń jest również możliwość ich łączenia - szeregowo, równolegle oraz w sposób mieszany. Jednym ograniczeniem jest zastosowanie akumulatorów tego samego typu.

Sprawdź też ofertę innych elementów elektronicznych w Velcom - bezpieczników, baterii, czujników czy diod.

Akumulatory ołowiowo-kwasowe

Anoda oraz katoda wykonywane są z płyt ołowianych, a elektrolitem jest kwas siarkowy. Dzielą się one na dwa zasadnicze typy - z ciekłym elektrolitem oraz bezobsługowe. Szczególnie te drugie zasługują na uznanie, ponieważ skutecznie wypierają rozwiązania tradycyjne. Eliminacja płynnego elektrolitu możliwa jest na dwa sposoby. Przede wszystkim poprzez jego zamknięcie porowatych włóknach szklanych lub też poprzez zmianę konsystencji na żelową poprzez dodanie do niego krzemionki. Są one znacznie łatwiejsze w obsłudze, ponieważ nie wymagają kontroli stanu elektrolitu ani dolewania wody. Dodatkowo są bezpieczniejsze dla użytkownika i mogą pracować w każdej pozycji. Takie akumulatory są często wykorzystywane ze względu na ich niską cenę oraz prostotę osiągania dużych wartości prądu. Stosowane są przede wszystkim w samochodach o napędzie spalinowym.

Akumulatory niklowo-kadmowe 

W tym przypadku katoda wykonana jest z niklu, natomiast anoda to kadm. Elektrolitem w tym przypadku jest wodorotlenek potasu. Cechują się dużą żywotnością i możliwością przeprowadzania wielu cykli ładowania i rozładowywania. Zaletą jest też niski współczynnik samorozładowania (w momencie, gdy akumulator nie jest używany) oraz możliwość szybkiego ich ponownego naładowania. Za największą wadę uznaje się efekt pamięci, który zmniejsza pojemność baterii z każdym kolejnym cyklem, gdy nie zostanie całkiem rozładowany. Stosowanie są w urządzeniach o dużym poborze prądu.

Akumulatory niklowo-wodorkowe

Katoda - niklowa, anoda - wykonana ze stopu wielu metali. Elektrolitem w tym przypadku jest wodorotlenek potasu. Jest to udoskonalone rozwiązanie, które stosowane było w przypadku akumulatorów niklowo-kadmowych. Pozwalają one na uzyskanie większej pojemności, jak również nie mają efektu pamięci.

Akumulatory litowo-jonowe

W tych akumulatorach elektrodą dodatnią jest lit, natomiast ujemną węgiel porowaty. Elektrolit to rozpuszczone sole litowe. Ze względu na zastosowane materiały i budowę możliwe jet osiągnięcie nawet dwukrotnie większej pojemności niż akumulatory niklowo-kadmowe przy zachowaniu podobnej wielkości. Składają się one z połączonych ogniw oraz układu elektronicznego, który odpowiada za sterowanie ładowaniem. W ten sposób możliwe jest zabezpieczenie jej przez całkowitym rozładowaniem, jak również przeładowaniem. Powszechnie stosowane są w telefonach komórkowych, tabletach, laptopach itd.




Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl