Jaki odkurzacz wybrać? Przewodnik po urządzeniach do sprzątania.


Jaki odkurzacz wybrać? Przewodnik po urządzeniach do sprzątania.
2016-10-19
W dzisiejszych czasach odkurzacz jest jednym z podstawowych urządzeń domowych, bez którego mało kto potrafi sobie wyobrazić porządki. Zwłaszcza te przedświąteczne, które już wkrótce czekają większość z nas.

Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Jak znaleźć model idealnie dopasowany do swoich potrzeb?

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy w sprzedaży królowały odkurzacze workowe. Dziś szerokie spektrum urządzeń sprzątających potrafi przyprawić o zawrót głowy, postaramy się zatem przybliżyć ich typy, które pomogą nam w domowych porządkach.

 Odkurzacze workowe

Większość z nas odkurzanie kojarzy przede wszystkim z odkurzaczami wyposażonym w worek, w którym zbierają się nieczystości. Nic dziwnego, wszak odkurzacze workowe należą do najpopularniejszych urządzeń, które znajdziemy na sklepowych półkach. Worki są dostępne w dwóch rodzajach – papierowych oraz tekstylnych. Te drugie są bardziej wytrzymałe oraz skuteczniej zatrzymują kurz. Tym samym powietrze wydostające się z odkurzacza jest mniej zanieczyszczone.

Niestety ten z pozoru najprostszy typ urządzenia potrafi przynieść szereg niedogodności. Choć jego cena najczęściej nie jest wygórowana, to trzeba się przygotować na dodatkowy koszt w postaci worków, za które zapłacimy od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Co więcej, we wszystkich modelach występuje efekt utraty siły ssącej wraz z coraz większym napełnieniem worka. To z kolei przekłada się na słabszą skuteczność odkurzania czy konieczność powtarzania pracy na samej powierzchni.

Odkurzacze cyklonowe

Tradycyjne odkurzacze workowe są dziś coraz częściej wypierane przez modele cyklonowe. Czym charakteryzuje się ich praca? Opiera się ona na systemie wytwarzanego cyklonu, którego ruch wirowy oddziela nieczystości do oddzielnego pojemnika (lub zbiornika z wodą). Ten z kolei łatwo opróżnimy nad koszem na śmieci. Nie musimy kupować dodatkowych worków, a w wielu modelach filtry przeznaczone są do wielokrotnego mycia w wodzie. Dodatkową zaletą jest brak przykrego zapachu spowodowanego zapełnionym workiem.

W sprzedaży są dostępne również odkurzacze multicyklonowe, które swoją nazwę zawdzięczają technologii wykorzystującej kilka cyklonów do jeszcze lepszego odwirowywania kurzu. Dzięki niej urządzenie nie traci siły ssania w trakcie zapełniania się zbiornika na kurz. Co więcej siła ta pozostaje niezmienna przez cały okres użytkowania sprzętu, jak np. w odkurzaczu VAX Air Silence. Najlepsze urządzenia mają zamontowane filtry HEPA, dzięki którym doskonale radzą sobie z roztoczami i innymi alergenami.

Jednak i tutaj wraz z zaletami idą w parze również wady. Główną jest przede wszystkim wyższa cena w porównaniu do workowych modeli. To samo tyczy się kosztu zakupu odpowiedniego filtra (które na szczęście kupuje się bardzo rzadko, gdyż jak już to zostało wspomniane, można je myć w wodzie.

Odkurzacze wielofunkcyjne

Odkurzacze te łączą w sobie kilka funkcji i mogą działać w trybie workowym lub bez – z wykorzystaniem filtra wodnego. Prócz tradycyjnego odkurzania zwykle oferują również pranie dywanów i tapicerek, a także zasysanie rozlanych płynów. Zapewniają większą swobodę użytkowania w zależności od potrzeb, dzięki czemu możemy kompleksowo wysprzątać nasz dom. Łączy się to jednak ze sporym kosztem zakupu oraz dużą wagą samego urządzenia.

Przykładem tej grupy są odkurzacze kubełkowe, które dzięki dużemu zbiornikowi są szczególnie przydatne do sprzątania pozostałości po remontach, pracach stolarskich, czy do pracy na tarasie. Najlepsze modele w tej kategorii wyposażone są w specjalne obrotowe szczotki do szorowania podłóg czy dywanów (np. Vax 6151).

Odkurzacze akumulatorowe

Odkurzacz bezprzewodowy to przede wszystkim wygoda użytkowania – nie musimy poruszać się w zasięgu gniazdka elektrycznego, ani martwić się o kabel, który można przyciąć drzwiami czy zwyczajnie zaplątać. Urządzenia te zazwyczaj łączą w sobie mobilność z niewielką wagą, co sprzyja odkurzaniu np. paru pięter oraz schodów pomiędzy nimi. Pośród odkurzaczy akumulatorowych znajdziemy większe, pionowe modele oraz te małe do drobnych prac porządkowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku są dostępne również sprzęty łączące w sobie oba typy – centralna część ręczna jest wypinana, dzięki czemu możemy wpierw odkurzyć pokój, a następnie odświeżyć np. wnętrze samochodu. Po zakończeniu porządków wystarczy jedynie opróżnić pojemnik z nieczystości nad koszem na śmieci.

Choć gwarantują dużą swobodę, to jednak nadają się do sprzątania mniejszych powierzchni ze względu na czas pracy akumulatora. W sprzedaży są dostępne jednak modele, które w cenie zakupu posiadają dwie baterie, zatem gdy jedna się ładuje, druga jest gotowa do dalszej pracy np. pionowy odkurzacz VAX Air Cordless Lift.

Odkurzacze automatyczne

Są zwane również robotami, gdyż wykonują swoją pracę samodzielnie. Do niedawna pozostawały jedynie ciekawym gadżetem, dziś ich osiągi stają się coraz lepsze. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym potrafią omijać przeszkody, nie spadają ze schodów, a bardziej zaawansowane modele samodzielnie znajdą stację dokującą i naładują akumulator. Nadal jednak nie dorównują skutecznością pozostałym typom odkurzaczy, w związku z czym ich sprzątanie nie zawsze jest na tyle dokładne, jak byśmy tego chcieli. Dodatkowo ich zaokrąglona budowa nie pozwala na zebranie nieczystości z rogów pomieszczenia. Mogą się jednak przydać do odświeżania pomieszczeń pomiędzy większymi porządkami.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Odkurzacz, to także akcesoria. Warto sprawdzić jakie znajdują się na jego wyposażeniu. To dzięki nim łatwiej sprzątniemy sierść zwierząt (elektroszczotka czy turboszczotka), dotrzemy do zakamarków pomieszczenia (ssawka szczelinowa), czy odkurzymy kanapę (ssawka wąska). Przykładem może być VAX Air Silence Power Head, który za sprawą elektroszczotki pozwoli Ci się pozbyć nie tylko kurzu, ale i sierści zwierząt. Jest to szczególnie ważne dla alergików.

Od 1 września 2014  Unia Europejska wprowadziła etykiety energetyczne dla odkurzaczy. Zawierają one podstawowe parametry: klasę energetyczną odkurzacza, roczne zużycie energii, skuteczność na podłogach twardych (gres, terakota, panele podłogowe), skuteczność na podłogach miękkich (wykładziny, dywany), poziom hałasu oraz skuteczność filtracji. Wszystkie parametry (z wyjątkiem poziomu hałasu i zużycia energii) podawane są jako klasy od litery A do G, gdzie A to klasa najwyższa, a G oznacza spełnianie minimalnych wymogów. Taka etykieta daje konsumentowi możliwość porównania rożnych modeli. Wysoka skuteczność przy niskim zużyciu energii elektrycznej to klucz dobrego wyboru. Idealnym rozwiązaniem byłby odkurzacz oznaczony literkami AAAA. Istotnym elementem przy wyborze odkurzacza jest również jego głośność. – dodaje Grzegorz Mniszko ekspert w firmie VAX. – Obecnie, najcichszym urządzeniem w kategorii odkurzaczy bezworkowych z technologią multicyklon jest odkurzacz marki VAX, model AIR Silence. Dzięki  zastosowaniu unikalnej technologii, przepływ powietrza oraz odgłosy silnika zostały zredukowane do poziomu 72 dB (A), co sprawia, że odkurzanie tym urządzeniem nie jest dokuczliwe dla innych domowników.

Jak można zauważyć, obecnie rynek oferuje naprawdę szeroki wybór typów odkurzaczy. Który zatem wybrać? Tu decyzja należy do nas. Pomyślmy do czego urządzenie miałoby nam służyć – do czyszczenia sporych powierzchni czy do odświeżania paru pomieszczeń „od czasu do czasu”? Czy potrzebujemy urządzenia na długie lata czy jak najtańszego? Modny gadżet czy tradycyjny sprzęt?  Gdy odpowiemy sobie na te podstawowe pytania, wybór na pewno stanie się prostszy.




Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Epromocja.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl