Pralka dla sportowców – tylko z trybem sportowym?


Pralka dla sportowców – tylko z trybem sportowym?
2018-06-21
Osoby, które aktywnie uprawiają sport, systematycznie spotykają się z tym samym problemem – jak czyścić i prać buty sportowe? Przecież wymagają odświeżenia znacznie częściej niż obuwie codzienne.

Na rynku znajdziemy pralki ze specjalnym programem dedykowanym odzieży sportowej – co zrobić, jeśli nie dysponujemy takim sprzętem?

 

 Przygotowanie prania

Jeśli odpowiednio przygotujemy obuwie przed rozpoczęciem cyklu w pralce automatycznej do kontaktu z wodą - możemy zadbać o bezpieczeństwo naszej ulubionej pary butów do ćwiczeń, a tym samym naszej pralki. Na co zwracać uwagę, jeśli nie dysponujemy specjalnym trybem do prania odzieży sportowej?

 

1.       Wyczyść bieżnik - zanim włożymy nasze buty do bębna pralki, sprawdźmy ich bieżnik. W zależności od sportu, który uprawiamy, podeszwa może wymagać innych zabiegów. Błoto czy ziemię po terenowych biegach wyczyścimy za pomocą szczotki lub szmatki, natomiast małe kamyczki w rowkach bieżnika najlepiej usunąć za pomocą wykałaczki.

2.       Wyczyść pozostałe części - jeśli na obuwiu znajdują się dodatkowe, większe zabrudzenia, wyczyśćmy je za pomocą szmatki oraz wody z mydłem.

3.       Sznurówki - rozwiążmy je oraz wyjmijmy z buta. Jeśli to możliwe, wyciągnijmy także wkładki. Elementy te włóżmy do specjalnych woreczków do prania (każdy but do osobnego). Dzięki temu zmniejszymy ryzyko bezpośredniego obijania się butów o siebie oraz o bęben.

4.       Wypełnienie bębna pralki - dobrze, aby bęben pralki był wypełniony podczas prania butów. To dobra okazja, aby wyprać wraz z nimi resztę naszej sportowej odzieży, ręcznik na siłownię czy okrycia przeciwdeszczowe, do prania których nie powinniśmy wykorzystywać płynu zmiękczającego.

Jakie parametry prania?

Kiedy nasze buty i bęben są już odpowiednio przygotowane do wyprania butów sportowych, powinniśmy ustawić odpowiedni tryb. Jeśli nasza pralka posiada tryb sportowy - wybierzmy go.

- Tryby sportowe są bardzo bezpieczne i ekonomiczne w kontekście całego cyklu - mówi Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit. - Zapewnią najlepsze efekty prania przy dostosowaniu parametrów do jakości odświeżanych materiałów, a butów nie musimy przygotowywać do prania tak skrupulatnie, jak w przypadku korzystania z pralki bez dedykowanej funkcji - możemy je po prostu umieścić w bębnie pralki. Tryb sportowy posiada np. model Indesit Innex BWE 71283X WWGG PL, w którym możemy wyprać zarówno buty, jak i pozostałą odzież sportową. Specjalny program „obuwie sportowe" pozwala na pranie nawet dwóch par butów sportowych. Podstawą jego skuteczności jest umiejętne wykorzystanie siły odśrodkowej. Bęben podczas tego programu kręci się szybko w jedną stronę z prędkością 90obr/min, co powoduje, że buty dzięki sile odśrodkowej „przyklejają" się do bębna i cały czas się go „trzymają". Dzięki temu nie ma hałasu wynikającego z obijania się butów o siebie oraz o bęben. Pranie odbywa się w 30°C. Eliminuje to również ryzyko rozklejania się butów - dodaje Grzegorz Proniewicz.

 

Co zrobić, gdy nasza pralka nie ma trybu sportowego? Obecnie większość pralek pozwala na ręczny wybór temperatury czy szybkości wirowania. Zacznijmy zatem od „standardowego" trybu prania odzieży syntetycznej (np. tryb „syntetyczne codzienny" dostępny w pralkach Indesit lub jego odpowiednik), najlepiej w temperaturze 30 lub 40 stopni. Wyższa temperatura może sprawić, że nasze buty rozkleją się. Wybierzmy również jak najwolniejsze obroty wirowania, a także zrezygnujmy ze wszelkich dodatkowych udogodnień, takich jak płukanie wstępne czy płukanie płynem zmiękczającym - to wszystko może zaszkodzić naszemu obuwiu. Dzięki wypełnieniu bębna innymi ubraniami oraz umieszczeniu butów w specjalnych workach, gumowe elementy obuwia nie będą obijały się od ścian bębna, a tym samym nie zniszczą ani wewnętrznych części pralki ani same siebie. Po zakończonym cyklu buty najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej, w mało nasłonecznionym miejscu. Promienie słoneczne mogą sprawić, że buty wyblakną, a sztuczne źródła gorącego powietrza często powodują odkształcenia. Warto zaplanować takie pranie tuż po zakończonych ćwiczeniach, aby mieć gwarancję wyschnięcia butów przed kolejnym treningiem. Ile czasu potrzebujemy? Samo suszenie powinno trwać co najmniej jedną noc (w zależności od temperatury panującej w mieszkaniu), a czas potrzebny na pranie jest uzależniony od modelu naszej pralki oraz stopnia zabrudzenia butów przed praniem. Jeśli jednak mamy możliwość korzystania z trybu sportowego, możemy w krótkim czasie wyprać nie tylko buty, ale także pozostałą odzież wykorzystywaną na treningach. Wyżej wymieniony model Indesit oferuje również cykl „odzież sportowa i ręczniki" do prania odzieży sportowej oraz ręczników jednocześnie, bez względu na typ pranych materiałów. Bardzo pomocny okaże się również program „odzież techniczna" do prania materiałów z tkanin hydrofobowych lub innych rodzajów materiałów technicznych, takich jak Gore-tex - dzięki niemu mamy gwarancję zachowania właściwości technicznych pranych materiałów.

 




Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl