Telewizor, ale jaki?
W czasach, gdy technika idzie naprzód, kupno odpowiedniego sprzętu to nie tylko wizyta w sklepie, ale szereg długich i gorączkowych przygotowań, oswojenie się z nowościami i odświeżenie wiedzy. Wybór telewizorów jest na tyle duży, że może z łatwością przyprawić o zawrót głowy.
Czym jest technologia LED?
|
|
Aby zapoznać się z technologią LED, musimy na początku dowiedzieć się kilku rzeczy na temat technologii LCD. W telewizorach opartych na technologii LCD piksele nie emitują własnego światła, co wymaga zastosowania dodatkowego podświetlenia umieszczonego za ekranem. Światło następnie przechodzi przez specjalne filtry zwane polaryzatorami zapewniając pożądany efekt. Wadą takiego rozwiązania jest gorszy kontrast i węższy kąt widzenia. Zaletą natomiast mała waga i niski pobór energii elektrycznej.
Przejdźmy do telewizorów LED
Mówiąc najprościej, telewizory LED to tak naprawdę usprawniona wersja technologii LCD. Producenci zastosowali dwa rozwiązania:
· Edge LED – jak sama nazwa wskazuje, diody LED znajdują się przy krawędziach telewizora. Efektem takiego rozwiązania jest niska cena, ale matryca podświetlona jest nierównomiernie.
· Full LED – diody umieszczone są na całej powierzchni matrycy. Efekt to wyższa cena, większy pobór prądu, ale także lepsze podświetlenie.
Dla kogo?
Telewizory LED przeznaczone są dla osób, które szukają cienkich urządzeń o niskim poborze energii. Nadają się zarówno do oglądania filmów, jak grania na konsoli. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że kąt widzenia jest węższy niż w przypadku telewizorów opartych na technologii plazmowej. Niewątpliwym autem jest stosunkowo niska cena, która zachęca do zakupu. Czy to się w ogóle opłaca? Zobacz więcej.
Nadesłał:
janinkainka
|