X1 - cyfrowy system wideofonowy BPT


X1 - cyfrowy system wideofonowy BPT
2008-01-11
Artykuł prezentuje system wideofonowy X1 firmy BPT, wykorzystujący tylko dwie żyły przewodu do jednoczesnej transmisji sygnałów i zasilania odbiorników wideo.

X1 stanowi kolejny krok w rozwoju opracowanej wcześniej technologii X2 BPT, która w odróżnieniu od X1, wymagała prowadzenia oddzielnej pary przewodów do zasilania odbiorników.


Przeczytaj również:


Struktura systemu X1
Najprostszy system X1 składa się z odbiornika Ophera i panelu wejściowego wideo HEV/301 z kamerą czarno-białą (lub HEVC/301 z kamerą kolorową). Panel HEV/301 zasilany jest z zasilacza VA/301 napięciem 18 VDC. Sygnały wizji, audio i sterowania przesyłane są z panelu po jednej parze skrętki do zasilacza VA/301, który dodaje składową stałą (18 VDC) potrzebną do zasilenia odbiornika Ophera.

Podstawowe systemy wideo dostępne są w gotowych, samodzielnych zestawach obejmujących różne kombinacje aparatów odbiorczych (Ophera, Nova, Lynea) i paneli wejściowych (kamera: kolorowa i czarno-biała).

Każdy zestaw wideofonowy X1 może stanowić bazę do rozbudowy systemu o dalsze panele wejściowe i odbiorniki. Na poniższym rysunku pokazano rozwiązanie systemu z 4 panelami wejściowymi wideo, 4 pionami instalacyjnymi oraz większą liczbą użytkowników (odbiorników). W układzie tym zastosowano różne typy paneli wejściowych wideo w wersji przyciskowej:

  • stalowo-antracytowe HEV/301 ST + HEP/306 ST,
  • srebrno-szare HEV/301 GH + HEP/306 GH,
  • wandaloodporne HEV/301 VR + HEP/306 VR
  • oraz w wersji audio HET/301 GH + HEP/306 GH przystosowanej do podłączenia zewnętrznej kamery kolorowej CCTV.

Rozdzielacz XDV/304A umożliwia rozdział magistrali X1 na 4 gałęzie bez straty wzmocnienia sygnału wizji. Rozdzielacze piętrowe wideo XDV/304 umożliwiają rozdział magistrali X1 do poszczególnych odbiorników. Rozdzielacze te są przezroczyste dla składowej stałej sygnału X1, a zatem oprócz rozdzielenia sygnału wizji (jak w systemie X2) umożliwiają także rozdział zasilania 18 VDC do odbiorników. Zasilacz VA/301 wystarczy do zasilenia 64 odbiorników wideo i 1 panelu wejściowego wideo. Każde kolejne 2 panele wejściowe wymagają zastosowania dodatkowego zasilacza VAS/100.20.

Pełne możliwości systemu X1 to:

  • 4 panele wejściowe wideo przyciskowe lub cyfrowe z klawiaturą numeryczną.
  • 64 odbiorniki wideo z panelami przyciskowymi lub 100 odbiorników z panelami cyfrowymi HAC/300 LR.
  • Maksymalna odległość 650 m od panelu wejściowego do najdalszego odbiornika (przy zastosowaniu wzmacniaczy XAS/301).
  • Połączenia interkomowe w obrębie grup 6 (dla Lynea) lub 8 (dla Ophera) odbiorników.
  • Dodatkowe 2 sterowania dostępne w każdym panelu wejściowym w czasie jego aktywacji (zapalanie światła, otwieranie bram).
  • Możliwość podłączenia przycisku dzwonka drzwiowego do każdego odbiornika wideo i audio.
  • Moduły przekaźnikowe RC/300 na magistrali X1 aktywowane od połączenia do wybranego odbiornika.
  • Przystawka telefoniczna IT/300 umożliwiająca wykorzystanie zwykłych aparatów telefonicznych do łączności wideofonowej i sterowania otwarciem rygli za pomocą kodów DTMF.
  • Możliwość połączenia się z dowolnym panelem wejściowym z każdego odbiornika w celu obserwacji obrazu z kamery i aktywacji sterowań.


X1 i System 300
System X1 można rozbudować do wersji wielo-blokowej korzystając z urządzeń systemu 300. Rozważane wcześniej autonomiczne układy wideofonowe X1 staną się w układzie 300 tzw. blokami X1, odpowiadającymi za łączność w poszczególnych klatkach lub budynkach wielo-blokowego układu. Na kolejnym rysunku pokazano przykład rozwiązania układu z 2 blokami X1, 2 głównymi panelami wejściowymi na teren osiedla, centralą portierską oraz kolorową kamerą do obserwacji wjazdu z możliwością otwierania bramy. Możliwości rozbudowy systemu stają się nieporównywalnie większe i wynikają z ogólnych właściwości systemu 300.

Główne parametry pojemności systemu 300 to:

  • 2000 użytkowników,
  • 256 Bloków X1,
  • 64 główne panele wejściowe i centrale portierskie,
  • 100 odbiorników w każdym bloku,
  • 4 panele wejściowe w każdym bloku.



Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

czarni14

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl