Zmiana częstotliwości TV naziemnej. Czy twój telewizor nadal będzie działać?
W 2022 roku nastąpi zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. Kiedy należy się jej spodziewać i jak możemy się na to przygotować, żeby nie stracić dostępu do telewizji?
|
W Polsce aż 96,4% gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny — zdecydowana większość z nich nawet dwa lub więcej. Jak podaje ZIPSEE Cyfrowa Polska, średnio każdego roku w Polsce sprzedawanych jest ponad 2 miliony takich urządzeń. Dane MediaMarkt pokazują, że zainteresowanie Polaków wciąż rośnie.
Producenci deklarują, że już od 2018 roku wszystkie produkowane przez nich modele są już zdolne odbierać nowy sygnał DVB-T2/HEVC. Pomimo tego, wielu Polaków może jednak zostać bez działającego telewizora. Jak się przed tym uchronić? Należy zacząć od ustalenia, czy nasz TV posiada wbudowany tuner, kompatybilny z nowym systemem nadawania. Możemy to sprawdzić w specyfikacji technicznej telewizora, poszukać informacji w sieci lub udać się do najbliższego sklepu MediaMarkt i skorzystać z porady fachowego doradcy.
Co w przypadku, kiedy nasz sprzęt nie spełnia najnowszych wymagań? Możliwości są dwie: wymiana naszego TV na nowszy model lub zakup odpowiedniego dekodera , spełniającego najnowsze standardy.
Telewizory są ważnym elementem naszej codzienności. W dobie pandemii, gdy spędzamy coraz więcej czasu w domu, stają się niejako naszym małym centrum dowodzenia. Od wielu miesięcy obserwujemy wzmożone zainteresowanie tymi urządzeniami. Zmiana kodeku może przyczynić się do jeszcze większego rozwoju telewizji. Będzie to związane z lepszą jakością obrazu, dźwięku, a także odpornością na zakłócenia – podkreśla Robert Gotowski, Product Manager w kategorii RTV MediaMarktSaturn Polska.
Kiedy nadejdzie zmiana?
Zmiany w standardzie nadawania telewizji naziemnej będą następować etapami, w podziale na różne regiony kraju:
- Województwa: lubuskie, dolnośląskie oraz opolskie - 28.03.2022
- Województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie - 25.04.2022
- Województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie, i świętokrzyskie oraz łódzkie - 23.05.2022
- Województwa: mazowieckie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie - 27.06.2022
Najczęściej klienci przeznaczają na nowy sprzęt ok. 2,8 tys. złotych, ale dużą popularnością cieszą się także droższe modele z technologią OLED i QLED. Widzimy dynamiczny wzrost zainteresowania urządzeniami o dużych przekątnych, szczególnie w kategorii 75 cali i większych. Jako kolejny telewizor do domu, Polacy najczęściej decydują się na pozycję z przedziału 50-55” – dodaje Robert Gotowski.
Nowoczesne telewizory wyposażone są w różne funkcje i przed zakupem należy zapoznać się z ich bogatą ofertą. Dobrym rozwiązaniem są usługi RTV, które obejmują między innymi instalację i konfigurację odbiornika. W ofercie MediaMarkt dostępna jest optymalizacja telewizora – usługa polega na zoptymalizowaniu parametrów obrazu, co zapewnia dużą żywotność sprzętu oraz sprawia, że obraz prezentuje się idealnie przy jak najniższym zużyciu prądu. Bardzo popularną usługą jest również kalibracja odbiornika. Polega ona na regulacji przy wykorzystywaniu profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Po jej zakończeniu klient otrzymuje certyfikat THX oraz ISF i może cieszyć się pięknem kinowego obrazu w swoim domu. Usługi dla RTV dotyczą także instalacji kina domowego, serwisu anteny oraz magazynowania sprzętu. Warto rozważyć zakup dodatkowej gwarancji.
MediaMarktSaturn Polska
press box