Nowoczesne żelazka, czyli jakie?
Prasowanie to mało interesujący obowiązek i ze świeczką szukać amatorów tej czynności. Na brudne naczynia wymyślono w pełni zautomatyzowane zmywarki, natomiast prasowanie ciągle wymaga ludzkich rąk. Jakkolwiek producenci żelazek robią co mogą. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co proponują.
|
Lata mijają a wydaje się, żelazka jak były, tak i są nadal. Wystarczy jednak ustawić obok siebie współczesne żelazko i te, które używały nasze babcie, by stwierdzić, że mimo wszystko zmieniło się wszystko, od designu przez funkcję i zastosowane materiały aż po zasadę działania. Nikogo już nie szokują bezprzewodowo żelazka czy żelazka z generatorem pary.
Materiał stopy
Newralgicznym miejscem każdego żelazka jest jego stopa. To w końcu od powierzchni stopy zależy, jak łatwo i szybko uprasujemy odzież, bardzo ważne aby z jednej strony stopa była jak najbardziej możliwe gładka, z drugiej zaś żeby wytrzymała na zarysowania. Jeśli dorzucimy do tego konieczność częstej i możliwie najłatwiejszej konserwacji powierzchni, to wychodzi nam całkiem wymagający problem dla projektantów tego typu sprzętu. Nie dziwi więc fakt, że na rynku znajdziemy sporej ilości materiałów (aluminium, teflon, ceramika, stal, emalia... itd.). Każdy z nich ma swoje zalety i wady. A przecież możliwe są różne materiałowe hybrydy..
Funkcje
To z pewnością, co najbardziej zmienia się w żelazkach, to ich funkcje. Kiedyś żelazka tylko grzały, teraz nie tylko wytwarzają strumień pary wodny, ale dodatkowo można nim dowolnie sterować, lub tworzyć z nich „pociski”. Funkcja uderzenia parą poradzi sobie nawet z najbardziej opornym zagnieceniem. Nowoczesne żelazka oczywiście potrafią dużo więcej. Z funkcją samoczynnego wyłączenia żelazka, roztargnieni nie będą musieli sobie gorączkowo przypominać czy wyłączyli żelazko, czy nie. Żelazko z tą funkcją aktywuje się w momencie, gdy tylko weźmiemy je do ręki, wyłączy, zaś, gdy przez kilka sekund pozostaje nieruchome. Ci którzy mieli to nieszczęście zniszczyć ubranie brudną stopą żelazka, z pewnością docenią funkcję samoczyszczenia stopy, a ci, którzy wściekali się na sztywny kabel od żelazka, ucieszą się z żelazka bezprzewodowego. Najbardziej nowoczesnymi trendami na rynku są z pewnością tzw. „Inteligentne żelazka”. Ich obsługa jest banalnie prosta, gdyż nie posiadają żadnych pokręteł regulacyjnych. Temperaturę prasowania określa samo żelazko po analizie materiału.
Jaka będzie przyszłość żelazek?
Przyszłość prasowania możemy już teraz oglądać w fabrykach odzieży, gdzie odzież prasuje się w pełni automatycznie. Ubranie naciąga się na manekina do prasowania, a następnie wypuszcza się sprężone powietrze z mikroskopijnych dysz na manekinie. Czy takie rozwiązanie trafi pod strzechy przeciętne Kowalskiego? A może w przyszłości będzie się produkować jedynie z materiałów, które nie podlegają zagnieceniu? Czas pokaże...
Nadesłał:
Monciak
|